Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bed Length | 4.6 Feet |
| Height of Centre | 215 mm |
| Spindle Bore | 52 mm |
| Machine Type | V belt Medium Duty |
| Bed Width | 279mm |
| Swing Over Bed | 310mm |
| Number of Spindle Speeds | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
| RPM | 35 - 455 Rpm |
Product Details:
| Swing Over Bed | 300 mm |
| Bed Length | 1800 mm |
| Spindle Bore | 42 mm |
| Spindle Speed | 40-1200 rpm |
| Gearbox Type | All Geared |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Feed Type | Power Feed |
| Machine Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
Product Details:
| Tool System Type | Quick Change Tool Post |
| Machine Type | Lathe |
| Shank Size | 40 mm |
| Clamping Mechanism | Screw Lock |
| Tool Holding Type | Drill Holder, Turning Tool Holder, Boring Bar Holder |
| Body Material | Alloy Steel |
| Max Tool Size | 40 mm |
| Coating | Black Oxide |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 300 mm |
| Bed Length | 1800 mm |
| Spindle Bore | 42mm |
| Spindle Speed | 40-1200 rpm |
| Gearbox Type | All Geared |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Feed Type | Manual Feed |
| Machine Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
Product Details:
| Bed Length | 6 feet light duty |
| Height of Centre | 165mm |
| Spindle Bore | 42mm |
| Machine Type | All geared light duty lathe machine |
| Applicable Industry | Precision die works |
| Bed Width | 241mm |
| Lead Screw Pitch | 4 T.P.I |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Tool System Type | Quick Change Tool Post |
| Machine Type | Lathe |
| Shank Size | 32 mm |
| Clamping Mechanism | Screw Lock |
| Tool Holding Type | Drill Holder, Turning Tool Holder, Boring Bar Holder |
| Body Material | Alloy Steel |
| Max Tool Size | 32 mm |
| Coating | Black Oxide |