Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Copy Length | 1000 mm |
| Control Type | Hydraulic |
| Max Copy Dia | 150 mm |
| Max Turning Dia | 200 mm |
| Copy Type | Hydraulic Copy |
| Max Turning Length | 600 mm |
| Power | 2 hp |
| Material | Acrylic, Plastic, Wood, MDF, SS, Metal |
| Spindle Bore | 40 mm |
| Chuck Size | 200 mm |
| Turret Stations | 4 Station |
| Model Name/Number | MS Steel Copying turning lathe machine |
| Axis Count | 2 Axis |
| Template Type | Master Piece |
| Usage | Turned Parts, Furniture, Toy, Handrail |
| Machine Voltage | 415 V |
| Brand ARJUN | 800kg |
Copying turning attechment for wood turning Any Master/ Sample it can Copy with Its Hydraulic Attachment.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Copy Length | 1500 mm |
| Max Swing Over Bed | 500 mm |
| Max Copy Dia | 150 mm |
| Copy Type | Hydraulic Copy |
| Bed Length | 12 Feet |
| Material | MDF, Wood, Acrylic, Metal, Plastic |
| Machine Type | Belt Driven Lathe Machine |
| Spindle Speed | 40-800 |
| Stations | Single Station |
| Layout | Horizontal |
| Max Spindle Speed | 0-500 rpm |
| Max Turning Diameter | 0-500 mm |
| Template Type | Master Piece |
| Usage | Toy, Turned Parts, Furniture, Handrail |
| Machine Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Spindle Bore | 80mm |
| Weight | 1750 kg |
| Swing In Gap | 720 mm |
| Motor Power | 3 hp |
| Spindle Hole | 80 mm |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | ARJUN |
We are recognized as the foremost Manufacturer and Supplier of a supreme quality range of Lathe Machine, Knife Grinding Lathe Machine, Light Duty Lathe Machine, etc. These machines are designed as per international quality standards by our experts