Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Knife Length | 200mm |
| Application | Veneer Knife |
| Spindle Bore | Solid Shaft |
| Machine Type | Medium Duty Lathe Machine |
| Max Knife Width | 150–250 mm |
| Grinding Angle | Adjustable |
| Bed Type | Mechanical Clamp |
| Power Source | Electric |
| Voltage (V) | 230 V |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Coolant System | Wet Grinding |
| Movement Type | Reciprocating |
| Blade Material | Alloy Steel, HSS, Tool Steel, Carbide |
| Country Of Origin | India |
| Material | Cast Iron |
| Motor Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Power (HP) | 3 hP |
| Weight (kg) | upto 900 kg |
| Finish | Color Coated |
| Automation Grade | Manual |
We are recognized as the foremost Manufacturer and Supplier of a supreme quality range of Lathe Machine, Knife Grinding Lathe Machine, Light Duty Lathe Machine, etc. These machines are designed as per international quality standards by our experts
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 450 mm |
| Max Swing Over Bed | 500 mm |
| Max Knife Length | 200mm |
| Application | Veneer Knife, Plastic Knife, Chipper Knife, Guillotine Blade, Planner Knife |
| Automation Grade | Manual |
| Spindle Speed | 40-900 rpm |
| Max Knife Width | Up to 150 mm |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Grinding Angle | Adjustable |
| Machine Voltage | 415 V |
| Bed Type | Mechanical Clamp |
| Bed Length | 5.6 Feet |
| Height of Centre | 10" |
| Power Source | Electric |
| Layout | Horizontal |
| Max Spindle Speed | 30-900 rpm |
| Voltage (V) | 230 V |
| Max Turning Diameter(millimeter) | 260mm |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Coolant System | Wet Grinding |
| Bed Width | 275 mm |
| Machine Type | Belt Driven Heavy Duty Lathe Machine |
| Movement Type | Reciprocating |
| Coolant System | Without Coolant |
| Blade Material | Tool Steel, Alloy Steel, HSS, Carbide |
| Country Of Origin | India |
| Material | Cast Iron |
| Weight (kg) | 860 kg |
| Power (HP) | 3 HP |
| Phase | Three Phase |
| Weight (kg) | upto 1200 kg |
| Swing Over Cross Slide (mm) | 320mm |
| Spindle Bore | 80mm |
| Swing In Gap | 650 mm |
| Motor Power | 3 hp |
| Spindle Hole | 80 mm |
| Admit Between Centre | 1000 mm |
| ARJUN Brand | Wheel Size upto 200 x 200 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Knife Length | 150mm |
| Max Swing Over Bed | 254mm |
| Application | Chipper Knife |
| No Load Speed | 1850rpm |
| Automation Grade | Manual |
| Max Knife Width | Up to 150 mm |
| Grinding Angle | Adjustable |
| Bed Type | Mechanical Clamp |
| Coolant System | Wet Grinding |
| Movement Type | Rotary Table |
| Blade Material | Carbide, Alloy Steel, Tool Steel, HSS |
| Country of Origin | Made in India |
| Deals | New only |