Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 325 mm |
| Bed Length | 1423mm |
| Brand | ARJUN |
| Height of Centre | 165 mm |
| Spindle Bore | 40 mm |
| Machine Type | Belt Driven Lathe Machine |
| Spindle Speed | 40-1200 rpm |
| Machine Voltage | 415 V |
| Bed Width | 240 |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Phase | Three Phase |
| Usage | Workshop |
| Coolant System | Without Coolant |
| Country of Origin | Made in India |
4.6ft Light Duty Lathe Machine Height Centre 6 1/2” Width Of Bed 9 1/2” Spindle Bore 42mm Contact Us Via Phone : - 84699 79984, 98254 24882 Website:- www.arjunlathe.com Email:- info@arjunlathe.com , arjunrajdev@arjunlathe.com
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 300 mm |
| Bed Length | 1800mm |
| Brand | ARJUN |
| Height of Centre | 165 mm |
| Spindle Bore | 40 mm |
| Machine Type | All Geared Head Lathe Machine |
| Spindle Speed | 40-1200 rpm |
| Machine Voltage | 415 V |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Phase | Three Phase |
| Usage | Workshop |
| Coolant System | With Coolant |
We are Offering 6 Light Duty All Gear Lathe Machine.
You can customise as per your requirement as we have root experience aince 1975.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Accessory Type | Revolving Centre |
| Suitable Lathe Size | 7 ft |
| Clamping Type | Degree |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage | General Lathe, CNC Lathe, Heavy Duty Lathe, Precision Lathe |
| Surface Finish | Ground |
| Color | Black |
| Brand | Turnmax |
| MT 4 | 10kg |
Revolving Centre MT4
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lathe Type | Conventional |
| Swing Over Bed | 500 mm |
| Bed Length | 2500 mm |
| Spindle Bore | 100 mm |
| Control Type | Conventional |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Machine Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Usage | Tool Room, Workshop, Job Work, Training |
| ARJUN Brand | 2000 kg |
12ft Heavy Duty Lathe Machine
Height Centre 12"
Width Of Bed 12 3/4"
Spindle Bore 4 1/8" with Std Acc
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 300 mm |
| Bed Length | 1000 mm |
| Spindle Bore | 42mm |
6ft Light Duty All Geared Lathe Machine
Height Centre 6 1/2"
Width Of Bed 9 1/2"
Spindle Bore 42mm
Product Details:
| Operation Mechanism | Screw Operated |
| Number Of Jaws | 3 |
| Size | 10 inch |
| Holding Capacity | 20 kg |
| Jaw Type | Hard Jaws |
| Material | Mild Steel |
| Through Hole | 80 mm |
| Speed | 1440 rpm |
| Material Grade | EN-8 |
| Quality Tier | Industrial |
| Weight | 20 kg |
| Shape | Round |
| Chuck Type | Self Centering |
| Country of Origin | Made in India |
We are recognized as the foremost Manufacturer and Supplier of a supreme quality range of Lathe Machine, Knife Grinding Lathe Machine, Light Duty Lathe Machine, etc. These machines are designed as per international quality standards by our experts
Product Details:
| Chuck Diameter | 16 inch |
| Size | 8 to 24 Inch |
| Material Grade | Casting |
| Shape | Round |
| Diameter | 8 to 24 inch |
| Country of Origin | Made in India |