Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 325 mm |
| Bed Length | 1860 |
| Brand | ARJUN |
| Spindle Speed | 40-1200 rpm |
| Machine Voltage | 415 V |
| Spindle Bore | 42mm |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Phase | Three Phase |
| Usage | Hobby, Workshop, Job Work, Training |
| Coolant System | Without Coolant |
| ARJUN BRAND | 550 kg |
Length Of Bed-1860(6”) Height Of Centre-165 Swing Over Bed-325 Swing Over Cross Slide-180 Movement Of Cross Slide-200 Swing In Gap-500 Admit Between Centre-900 Bed Bed Type-2V & 2 Flat Bed Width-238 Length Of Gap In Bed-110 Length Of Bed In Of Face Plate-125 Main Spindle Spindle Nose Thread-8 TPI 60mm Taper Bore In Spindle Sleeve-MT 3 Spindle Bore-40 Tail Stock Tail Stock Ram-38.1 Tail Stock Spindle Taper-MT 3 Ram Travel-115 Compound Slide Compound Travel-120 Tool Slank Section-20 x 20 Speeds No. Of Speeds-8 Range-35-675 Thread/No. Range Diameter Of Screw-25.4mm x 4TPI Metric-19/0.50 to 8mm Inch-23/4 to 40 TPI Electricals Main Motor-1H.P/440V Weight (Approximate)-500 kg Floor Space-1650 x 840