Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 400 mm |
| Bed Length | 1500 mm |
| Spindle Bore | 52 mm |
| Spindle Speed | 40-900 rpm |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Machine Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Bed Width | 275 mm |
| Coolant System | Without Coolant |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 450 mm |
| Bed Length | 1800 mm |
| Spindle Bore | 80 mm |
| Spindle Speed | 40 - 600 rpm |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Machine Voltage | 415 V |
| Length Of Bed | 1830 mm |
| Height of Centre | 215 mm |
| Phase | Three Phase |
| Bed Width | 275 mm |
| Coolant System | Without Coolant |
| Brand | ARJUN |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 400mm |
| Between Centers | 1000 mm |
| Spindle Bore | 52 mm |
| Accuracy Class | Tool Room Grade |
| Control Type | NC |
| Spindle Speed | 40-1200 rpm |
| Machine Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Usage | Gauge Shop, Tool Room, R&D Lab |
| Distance Between Centers | 950mm |
| Lead screw pitch | 4 TPI |
| ARJUN BRAND | 750 kg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lathe Type | Medium Duty |
| Swing Over Bed | 300 mm |
| Bed Length | 1500 mm |
| Spindle Bore | 80 mm |
| Control Type | Conventional |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Machine Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Usage | Tool Room, Job Work, Workshop, Training |
| ARJUN Brand | 810kg |
Lathe Machine As Per Your Requirement
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Bed Length | 1370 mm |
| Spindle Bore | 52 mm |
| Spindle Speed | 40-1200 rpm |
| Machine Voltage | 415 V |
| Length Of Bed | 1370 mm |
| Phase | Three Phase |
| Coolant System | With Coolant |
| Weight | 590 kg |
| Swing In Gap | 620 mm |
| Swing Over Bed | 425 mm |
| Bed Type | 2V & 2 Flat |
| Bed Width | 279 mm |
| Swing Over Cross Slide | 260 mm |
| Main Motor | 2H.P/440v |
| Floor Space | 1650 x 970 mm |
| Diameter Of Screw | 31.75mm x 4 TPI |
| Metric | 19/0.50 to 8mm |
| Brand | Arjun |
| Compound Travel | 135 mm |
| Tail Stock Spindle Taper | MT-4 |
| Length Of Bed In Of Face Plate | 125 mm |
| Range | 40-550 mm |
| Admit Between Centre | 450 mm |
| Ram Travel | 150 mm |
| Taper Bore In Spindle Sleeve | MT-4 |
| Length Of Gap In Bed | 110 mm |
| Tail Stock Ram | 50.8 mm |
| Tool Slank Section | 22 x 22 mm |
| Spindle Nose Thread | 6 TPI 60.2mm |
| No Of Speeds | 8 |
| Height of Centre | 215 mm |
| Movement Of Cross Slide | 225 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 400 mm |
| Bed Length | 1380 mm |
| Spindle Bore | 52 mm |
| Height of Centre | 215 mm |
| Spindle Speed | 40-900 rpm |
| Machine Type | All Geared Head Lathe Machine |
| Machine Voltage | 415 V |
| Distance Between Centre | 900mm |
| Phase | Three Phase |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
| Bed Width | 275 mm |
| Coolant System | With Coolant |
| Bed Type | 2V & 2 Flat |
| Capacity | AAM-3 |
| Length Of Bed | 1830mm (6) |
| Spindle Nose Thread | 8 TPI 60mm |
| Tail Stock Ram | 50.8 |
| Compound Travel | 120 |
| No. Of Speeds | 8 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 450 mm |
| Max Swing Over Bed | 500 mm |
| Bed Length | 5.6 Feet |
| Spindle Bore | 80mm |
| Spindle Speed | 40-900 rpm |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Machine Voltage | 415 V |
| Layout | Horizontal |
| Max Spindle Speed | 30-900 rpm |
| Max Turning Diameter(millimeter) | 260mm |
| Bed Width | 275 mm |
| Machine Type | Belt Driven Heavy Duty Lathe Machine |
| Coolant System | Without Coolant |
| Weight (kg) | 860 kg |
| Phase | Three Phase |
| Swing Over Cross Slide (mm) | 320mm |
| Swing In Gap | 650 mm |
| Motor Power | 3 hp |
| Spindle Hole | 80 mm |
| Admit Between Centre | 1000 mm |
| Brand | ARJUN |
Product Details:
| Length Of Bed | 1600 mm |
| Height of Centre | 215 mm |
| Brand | Arjun |
| Weight | 750 kg |
| Swing In Gap | 620 mm |
| Swing Over Bed | 425 mm |
| Swing Over Cross Slide | 260 mm |
| Movement Of Cross Slide | 225 mm |
| Range | 40-550 mm |
| Diameter Of Screw | 31.75 mm x 4 TPI |
| Main Motor | 2 H.P, 440 V |
| Tail Stock Ram | 50.8 mm |
| Tail Stock Spindle Taper | MT-4 |
| Ram Travel | 150 mm |
| Compound Travel | 135 mm |
| Tool Slank Section | 22 x 22 mm |
| No Of Speeds | 6 |
| Bed Type | 2V & 2 Flat |
| Bed Width | 279 mm |
| Length Of Gap In Bed | 110 mm |
| Floor Space | 2100 x 970 mm |
| Length Of Bed In Of Face Plate | 125 mm |
| Spindle Nose Thread | 6 TPI 76.2 mm |
| Taper Bore In Spindle Sleeve | MT-4 |
We have marked a distinct and dynamic position in the market by offering a high-quality array of Medium Duty Lathe Machine with state-of-the-art design and unique features. At our well-maintained production unit, the offered machine is manufactured by our qualified professionals using supreme quality components and sophisticated technology. Our provided machine is widely used in various operations like cutting, knurling, sanding, drilling, etc. Besides, our provided machine is highly applauded in the market due to its diverse remarkable attributes.
Features:
Highly efficientLess power consumptionHigh operational fluent
Price Range: 70,000-1,00,000
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 450 mm |
| Bed Length | 1800 mm |
| Spindle Bore | 80 mm |
| Spindle Speed | 40-900 rpm |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Machine Voltage | 415 V |
| Length Of Bed | 1830 mm |
| Type of Bed | Flat & V Type |
| Size | 6 feet |
| Height of Centre | 254 mm |
| Brand | ARJUN |
| Phase | Three Phase |
| Bed Width | 275 mm |
| Coolant System | Without Coolant |
| Weight | 730 kg |
| Swing In Gap | 600 mm |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Lead Screw Diameter Or Pitch | 32mm |
| Condition | New |
| Diameter Of Screw | 32mm x 4 TPI |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 450 mm |
| Bed Length | 1500 mm |
| Spindle Bore | 52 mm |
| Spindle Speed | 40-900 rpm |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Machine Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Bed Width | 275 mm |
| Coolant System | Without Coolant |
| ARJUN Brand | 600kg |
Product Details:
| Material | Cast Iron |