Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lathe Type | Medium Duty |
| Swing Over Bed | 450 mm |
| Bed Length | 1800 mm |
| Between Centers | 900 mm |
| Spindle Bore | 80mm |
| Accuracy Class | Tool Room Grade |
| Control Type | NC |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Spindle Speed | 40 - 900 rpm |
| Layout | Horizontal |
| Max Turning Diameter | 0-500 mm |
| Spindle Bore (mm) | 80 mm |
| Machine Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Number of Spindle Speeds | 6 |
| Bed Width | 275 mm |
| Weight (kg) | 850 kg |
| Usage | Tool Room, Gauge Shop, R&D Lab |
| Coolant System | Without Coolant |
| Power (W) | 300 W |
| Voltage (V) | 280 V |
| Weight | 850 kg |
| Swing In Gap | 720 mm |
| Chuck Diameter | 254mm |
| Motor Power | 2 hp |
| Power Source | Electric |
| Brand | ARJUN |