Product Details:
| Swing Over Bed | 450 mm |
| Bed Length | 1800 mm |
| Spindle Bore | 80 mm |
| Spindle Speed | 40-900 rpm |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Machine Voltage | 415 V |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Bed Width | 275 mm |
| Coolant System | Without Coolant |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | upto 900 kg |
| Driven Type | Electric |
| Orientation | Horizontal |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Brand | ARJUN |
| ARJUN BRAND | 900kg |
We are recognized as the foremost Manufacturer and Supplier of a supreme quality range of Lathe Machine, Knife Grinding Lathe Machine, Light Duty Lathe Machine, etc. These machines are designed as per international quality standards by our experts