Table Top Mini Lathe machine
Pioneers in the industry, we offer arjun mini table top lathe machine from India.
ARJUN Mini Table Top Lathe Machine
Approx. Price: Rs 75,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 200 mm |
| Bed Length | 400 mm |
| Machine Type | Bench Type |
| Spindle Bore | 38 mm |
| Spindle Speed | 100-2500 rpm |
| Machine Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Bed Type | V Bed |
| Usage | Hobby, Light Duty, Training |
| ARJUN | 75kg |
Bench Lathe
Mini Lathe Machine
Table Top Machine
Heavy Mini Lathe
Table Top Mini Lathe Machine Heavy 1
Distance between centers :- 380 mm
Swing over bed :- 210 mm
Spindle taper :- MT5
Spindle bore :- 38 mm
Chuck diameter :- 125 mm
Width of bed :- 100 mm
Taper of tailstock quill :- MT2
Rang of metric threads :- 0.5-3 mm
Cross slide travel :- 75 mm
Spindle speed :- 50-2500 RPM
Motor :- 0.85 KW
Net weight :- 75 KGS
Gross weight :- 90 KGS
Packing size :- 880 * 420 * 480 mm