Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bed Length | 600 mm |
| Machine Type | Floor Type |
| Swing Over Bed | 180mm |
| Spindle Bore | 38 mm |
| Spindle Speed | 40-1200 |
| Machine Voltage | 415 V |
| Distance Between Centre | 320mm |
| Height of Centre | 165mm |
| Bed Type | V Bed |
| Usage | Hobby, Light Duty, Training |
| ARJUN Brand | 310kg |
3.6ft Light Duty Lathe Machine Height Centre 6 1/2” Width Of Bed 9 1/2” Spindle Bore 42mm Contact Us Via Phone : - 84699 79984, 98254 24882 Website:- www.arjunlathe.com Email:- info@arjunlathe.com , arjunrajdev@arjunlathe.com